piątek, 19 lipca

Uważaj na nie w zielonogórskich lasach

Niepozornie wyglądające gąsienice, które nietypowo podróżują przez lasy, są atrakcją turystów. Niestety nie do końca są one bezpieczne. 

Sprawdź

Leśnicy z Nadleśnictwa Cybinka ostrzegają  na facebokowym profilu, żeby omijać albo podziwiać z daleka marsze gąsienic korowódki dębówki, która zygzakowato przemieszcza się po ściółce.

http://izielonagora.pl/dmKA.html

Czemu są niebezpieczne?

fJKf.jpg

Nazwę swoja owady zawdzięczają charakterystycznemu zachowaniu podczas przemieszczania się. Nocą gromadzą się w gniazdach a w ciągu dnia tworzą dochodzące do nawet kilku metrów korowody podążające w kierunku pokarmu. Podczas pochodu każdy osobnik utrzymuje kontakt z pozostałymi za pomocą dotyku a rozerwaniu grupy zapobiega nitka przędzy.

Korowódka dębówka to w rzeczywistości niewielkich rozmiarów ćma, która żywi się liśćmi dębu. O ile motyl to żadne zagrożenie dla człowieka, o tyle postać larwalna nie jest już taka obojętna. Ciało gąsienic pokryte jest włoskami, które maja toksyczne działanie. Jej kontakt ze skórą wywołuje silną reakcję objawiająca się swędzącą wysypką i lokalnym zapaleniem skóry. Przy mocnej reakcji alergicznej może wystąpić nawet wstrząs anafilaktyczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *